26 Kasım 2012 Pazartesi

RETROStyleZOOM: Belgin Doruk

Bu hafta moda tarihinde bir yolculuğa çıkıyoruz. Bir moda retrospektifi yapıyoruz. Kah  moda dünyasına yön veren duayen isimlerle röportajlara gidiyor, kah vintage mağazacılık alanındaki başarılı isimlerle sohbetlere ortak oluyor, kah film artistlerinin stillerini konuk ediyoruz. Bugün ilk olarak RetroStyleZoom bölümünde Belgin Doruk'un gardırobunu karıştırıyoruz. İşte tarihin tozlu sayfalarından geriye kalanlar...

Ses Dergisi'nin 1966'daki "Artistler ve Gardropları" dizisinde konuğumuz bu kez, Yeşilçam'ın "Küçük Hanımefendi"si olarak unutulmazlar arasına giren Belgin Doruk... 


Gardırop zenginliği ve giyim zevki bakımından yalnız yerli sinema artistleri arasında değil, İstanbul'un en güzel giyinen kadınları arasında seçkin bir yeri olan Belgin Doruk'un en çok sevdiği giyecekler kürkten yapılmış olanlardır. Bu arada Belgin Doruk'un tam 140 pabucu vardır...Belgin Doruk, birkaç yıl önce yapılan bir anket sonunda İstanbul'un en iyi giyinen 10 kadını arasına seçilmişti. Bugün gerek gardırobundaki elbise çeşidi, gerek giyim zevki bakımından aynı titizliği ve itinayı devam ettiren şöhretli film yıldızının en büyük zevki kürk ve kürk aksesuarlı elbiseler giymektir.


Belgin Doruk, özellikle vizonu tercih eder. (Kürkler hakkında bir kürkçü kadar bilgisi olduğu söylenebilir.) Vizonun her türlüsünü seven Belgin Doruk'un gardırobunda henüz sinema objektifi karşısına çıkmamış düzinelerle kürklü elbisesi vardır. Bebek-Arnavutköy sırtlarında büyük bir köşk yaptıran sinema yıldızı, "Orada büyük bir odayı tamamen gardırop olarak kullanacağım" demekte ve sözlerine şöyle devam etmektedir: 
"Ben mücevherden değil, kürkten hoşlanıyorum. Giyimde fazla frapan şeyleri sevmiyorum. İyi giyim, önce, göze batmamak demektir. Kadınlar yaşlarına, başlarına ve mesleklerine göre ve bilhassa yerine göre giyinmelidir. Bizde şapka az giyilir, ama ben aksesuara, şapkaya, eldivenlere meraklıyım. Giyim bir çevre, imkan ve merak meselesidir. Kumaş kadar ince deriden yapılmış eldivenler, büyük küpeler, parlak kumaşlar ve çeşitli renklere boyanmış kürkler bu yıl çok moda. Elbisenin kumaşından çorap giyiliyor. Modanın genel çizgileri 'genç' giyimlere doğru gidiyor. Alçak topuk, genç kız saçı, kalın çorap gibi..."


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder